a morfologicko-fyziologické disharmonie a poruchy mechanismů odpovídající za harmonizaci pohlavní činnosti.
a následnou atrézii folikulů.
Na ováriu je palpovatelný folikul, který před ovulací zcela vyplňuje ovulační jamku. U většiny klisen dochází k ovulaci v době vyvrcholení říje a zapouštění je dobré orientovat co nejblíže momentu ovulace. Na místě ovulovaného Gráfova folikulu se vytváří žluté tělísko, které neprominuje nad ovulační jamku.
Jako příklad uvádíme:
Klinický případ
Klisna českého teplokrevníka, stáří 10 let.
Anamnéza: projevení říje dne 6. srpna (pátek)
Klinické vyšetření
a) Rektální vyšetření
Ø palpačně děloha mírně zvětšená
Ø tonizace na 2 křížky
b) Sonografické vyšetření
Ø zjištěna výrazná edematizace endometria
Ø řasy středního stupně
Ø před děložním krčkem nalezena anechogenní tekutina o průměru 1 cm
Ø levé ovárium – velikost 3,7 cm x 3,9 cm + další folikuly o průměru 2 cm
Ø pravé ovárium – folikuly do průměru 2,5 cm
Ø u klisny prokázána doba vhodná k inseminaci
Závěr vyšetření
Majitel projevil zájem o připuštění klisny chlazeným spermatem hřebce ustájeného v Tlumačově. Inseminační dávky jsou danou stanicí posílány chovatelům vždy v pondělí, středu
a pátek.
Z těchto důvodů bylo doporučeno v případě trvání říje opakované sonografické vyšetření dne 9. srpna (pondělí) s možností objednání inseminační dávky v tomto termínu
Další vyšetření
Podle vyjádření majitele vykazovala klisna projevy říje ještě do večera 8. srpna (neděle). Dne 9. srpna (pondělí) proběhlo sonografické vyšetření s výsledkem: děloha stále edematická, jsou patrny zbytky zřaseného endometria. Levé ovárium – palpačně výrazně zvětšené, na pohmat měkké, sonograficky zjištěn útvar o průměru 6 cm, suspektně diagnostikován jako hemoragický folikul. Pravé ovárium – folikuly v průměru 2,5 cm + stopy starého žlutého tělíska.
Diferenciální diagnostika klinického případu
Klisny s ovariálními abnormalitami představují velké spektrum klinických příznaků a z toho vycházejících forem interfertility
Ø Hemoragický folikul
Ø Ovariální hematom
Ø Luteinizovaný folikul
Ø Ovariální neoplazmata
Ø Ovariální abscesy
Hemoragický folikul
Je jednou z poruch folikulárního vývoje, kdy vývoj nemusí být vázán na fyziologické ovulační období. Nejčastěji se vyskytuje v podzimním přechodném období (podzimní folikul).
Velikost v rozmezí těchto útvarů je 5 – 15 cm (někdy i více) a v etiologiii se uplatňuje určitý stupeň hormonální disbalance. Většinou perzistuje po dobu 60-ti dnů. Obsahem je krev, která postupně segreguje v želatinózní hmotu. Na ováriu nedochází k luteinizaci.
Ovariální hematom (hematocyt)
Nalézáme často při rutinním palpačním vyšetření během připouštěcí sezóny. Mechanizmus a formace těchto struktur vychází ze vzniklé postoovulační kavity vyplněné nadměrným množstvím krve.
Na vaječníku dosahují velikosti větší než 10 cm. Jejich resorpce probíhá během 1 – 2 následných estrálních cyklů a mohou perzistovat až po dobu 2 – 3 měsíců. Jejich účast na vaječníku však neinterferuje s estrální aktivitou klisny.
Ovariální abscesy
Kavita vaječníku je vyplněna purulentní nebo kazeózní hmotou. Vznik těchto abscesů je vázán většinou na iatrogenní inzult ovariocentézy.
Luteinizovaný folikul
Představuje formu nepravidelnosti a rytmicity pohlavního cyklu klisen, a to v jeho velikosti, která odpovídá velikosti původního dominantního folikulu, ze kterého vznikl. Jde o jeho proběhlou luteinizaci bez ovulace.
Ovariální neoplazmata
Nejsou neobvyklým klinickým nálezem u klisen s prevalencí tumorů buněk granulózy.
Tumory buněk granulózy
Představují až 90 % všech diagnostikovaných neoplazmatických změn, a to převážně u věkových skupin 5 – 9 roků. U klisen se projevuje hřebčí chování dané sérovou testosteronovou koncentrací. Sonograficky lze tyto útvary detekovat. U postižených zvířat potlačují funkci kolaterálního ovária, které atrofuje.
Teratomy
Jsou většinou unilaterální a vycházejí ze zárodečných buněk. Zvířata s těmito nádory cyklují na kolaterální vaječník a udrží graviditu.
Dysgerminomy
Představují maligní metastatické ovariální tumory představující značný abdominální diskomfort. Mohou to být unilaterální multilobulární ovária zjistitelná rektální palpací. Tyto nádory narušují hormonální profil zvířete.
Představují benigní epiteliální ovariální nádory neovlivňující kolaterální vaječník.
Diagnóza
Luteinizovaný folikul
Ø je vyloučen na základě velikosti a struktury,
Ø jeho velikost odpovídá velikosti původního dominantního folikulu, ze kterého vznikl
(jde o počátek luteinizace bez ovulace).
Tumor buněk granulózy
Ø vyloučen na základě normálního chování zvířete - klisna měla pravidelné říji celou sezónu
a druhé ovárium bylo zcela funkční z hlediska folikulárního vývoje.
Hemoragický folikul – konečná diagnóza
Ø pro hematom platí jako pro hemoragického CL, že stěna je 3 – 4 mm silná následkem probíhající luteinizace už za 24 hodin od ovulace.
Řešení klinického případu je vzhledem k pokročilému ročnímu období problematické.
Doporučované je:
Ø stanovení hladin progesteronu (nemusí vždy ukázat zcela objektivní výsledek)
Většina klisen podle určité plemenné a individuální variability přechází v tomto období do zimního nestru, jež je charakterizován nízkou hladinou hypotalamického GnRH a nedostatečným signálem k indukci sekrece gonadotropních hormonů. Klisny jsou anestrické, ovariální aktivita je malá, děloha a krček ochablé, hustota endometriálních žlázek je zřetelně menší.
Ø naslepo aplikace PGF2 α jednorázová, nebo opakovaná
Říje je tímto způsobem možné dosáhnout aplikací 250 μg cloprostenolu.
Nástup říje a následné ovulace závisí ve značné míře na velikosti folikulů přítomných na ováriu. Při velikosti folikulů větším než 40 mm lze říji očekávat za 2 – 3 dny a k ovulaci dochází 6. nebo 7.den po ošetření.
Diskuse
Klinické a sonograficky podpořené vyšetření umožňuje sledovat růst, zrání a ovulaci folikulu, stejně jako diagnostiku komplikujících cyklických ovariálních disharmonií. Ve sledovaném případu jsme vedle fyziologických struktur na vaječních nalezli patologický stav, který bylo nutné specifikovat a posoudit z dalšího hlediska jeho klinické prognózy.
Diferenciálně diagnosticky bylo nutné vyloučit neovulované luteinizované folikuly, které mají podobnou strukturu jako corpus luteum haemorragicum, a to zejména při jejich pokročilé luteinizaci. Pro odlišení od klasického žlutého tělíska bylo nutné souběžně provést také palpaci daného útvaru. Druhou skupinou diferenciálně diagnosticky odlišitelných a neovulovaných folikulů jsou ty, které mají folikulární dutinu vyplněnou krví – hemoragiké folikuly, případně ovariální hematomy.
Pod pojmem ovariální hematom rozumíme poovulační útvar o průměru 10 – 20 cm zajímající téměř celé ovárium. Vzniklá kavita je téměř zcela vyplněna krví. O charakteru neovulovaných folikulů a jejich případné luteinizaci se můžeme přesvědčit stanovením hladin progesteronu v krevním séru. Vzhledem k tomu, že se anovulační estrus během ovulační sezóny vyskytuje relativně zřídka,
Na rozdíl od jiných hospodářských zvířat se u klisen setkáváme s nálezy ovariálních tumorů, které je nutné odlišit od jiných folikulárních struktur. V úvahu přicházejí zejména cystické nebo solidní tumory buněk granulózy.
Je třeba také zdůraznit, že interpretace diagnostiky ovariálních struktur je v úzké vazbě ke správné volbě dalšího postupu řešení případné anestrie klisen a terapeutické intervence.
Články |
Kontakt |
PharmDr. Kateřina Mikulíková MVDr. Ing. Josef Bubeníček, CSc email: info@bubenicek.cz |